Türkiye’de Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler

Türkiye’de Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler

0 12

Türkiye’de Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler

Türkiye, gerek jeopolitik konumu olsun gerek doğal güzelliği olsun dışarıdan ülkemize gelen insanlar tarafından çok fazla dikkat çeken bir ülkedir. Bunun yanı sıra enflasyon değerlerinin sürekli değişmesinden dolayı yatırama açık bir ülkedir. Tabi ki yatırım yaparken bazı hususlara da dikkat etmek gerekir. Çünkü kulaktan doğma yatırım tavsiyeleri ile yola çıkan birçok insanın zarar ettiği de görülmüştür.

Türkiye’de Yatırım Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de birçok alanda yatırım yapabilirsiniz. Bunlardan bazıları;

⦁ Altın.. Özellikle Türkiye’de oldukça popüler bir yatırım çeşididir.
⦁ Döviz.. Yine altından sonra en çok yapılan ve kazandıran bir yatırım çeşididir.
⦁ Hisse Senedi .. Eğer doğru şirketlerden hisse alırsanız iyi para kazanabilirsiniz.
⦁ Emlak Yatırımı.. Gayrimenkul yatırımı da Türkiye’de oldukça önemli bir yatırım türüdür.

Peki, bu yatırımları yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 

Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler

Örneğin hisse senedi almak isteyen insanların dikkat etmesi gereken en önemli husus hisse senedinde meydana gelen fiyat hareketliliğinin, piyasayla ilgili mevzuat gereği kamuya açıklanmış ya da basında yer alan yeni bir bilgiden kaynaklanıp kaynaklanmadığına iyi bakmak gerekir.

Diğer önemli bir hususta maddi açıdan sıkıntısız olmaktır. Yani yatırımcı veya girişimci yatırım için ayıracağı parayı borç veya kredi çekerek elde etmemesi gerekmektedir. Öz sermayeniz olan para uzun vadede mutlaka sizleri kazandıracaktır.

Bunun yanı sıra yatırımın süresini belirlemek de çok önemlidir. Yani kısa süreli yatırımlar sizler için çok fazla kazandırmaz. Hatta piyasa hareketliliği altında çok çabuk davranmak zorunda kalırsanız, zarar edebilirsiniz.
Yatırım yapacaksanız yine yatırım yapacağınız işten oluşacak zararı ve karı iyi hesaplamanız gerekmektedir.

Bir işin zararlı yönlerini tespit etmek sizlerin ilerleyen dönemdeki kazancınız için önemli bir basamaktır. Yani olası yaşayacağınız bir zarar durumunda olayı sindirmeniz ve B ve C planı ile hareket etmeniz sizler için avantaj sağlayacaktır.

Bunun dışında tam tersi durum yaşandığı zaman da yatırımcı, oluşacak kar etme durumunu iyi tespit etmeli ve hedeflediği miktarı kazandıktan sonra işten çıkıp çıkmayacağına kadar vermelidir.
Özetle yatırımcı hangi alanda yatırım yapacağına karar verdikten sonra yatırıma ne kadar para aktaracağına, yatırım süresine ve kar-zarar grafiğine dikkat etmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.