Ücreti Geç Ödenen Veya Ödenmeyen İşçi Ne Yapmalı?

0 11

Ücreti Geç Ödenen Veya Ödenmeyen İşçi Ne Yapmalı?

Toplumsal sorunlardan biri de işçi olmaktır. Aslına bakılırsa krizlerde ve yasalarda ilk olarak etkilenen yine işçilerimiz olmuştur. Halbuki ülkeye en verimli olanlar da yine işçilerdir. Özellikle son dönemlerde Pandemiden dolayı ülkece sorun sahibi olduk. İşverende de bir takım maddi sıkıntılar meydana geldi. Bu sebeple maaşları ödeyemedi. Bazı iş verenler ise diğer sebeplerden dolayı geciktirme ve ye ödememe kararı aldı diyebiliriz. Yine en fazla etkilenen işçiler oldu. Kimisinin maaşı tam verilmiyor, kimisi ise işten çıkmak durumunda kalıyor. Parasını alamayan işçi sayısı da oldukça fazla. Ancak işçilerinde yasal bazı hakları olduğunu unutmamak gerekiyor. İşveren bazen bu kuralları unutabiliyor ve ya işçi kendi haklarının yeterince farkında olmuyor. Burada biraz işçi haklarından bahsedelim

Maaşı Ödenmeyen İşçi Resmi Olarak Ne Yapabilir ?

İşçi haklarında bazı maddeler vardır. Bunlardan biri madde 34 dediğimiz, eğer iş veren işçisine maaşını ödemediyse. Ödemediği günden itibaren 20 gün bekler. 21. Gün iş bırakma hakkına sahiptir. Ancak bu grev olarakta sayılmıyor. Peki bu işçinin ne işine yarıyor ? bide ona bakalım.

Bu maddeye göre iş veren 20 gün ücret ödemese ve sizin sözleşmenizi fes edip başka bir işçi alsa bunu yapma hakkına sahip değildir. Çoğu işçi bunu bilmediği için parasını almadan iş yerini terk ediyor. Bu madde sayesinde işçi işini yapmayacağından ve iş verende yerine birini de alamayacağından dolayı iş tamamen duruyor, iş verene yaptırım uygulanmış oluyor.

Diğer bir konu ise bu işlemi yazılı olarak yapmanız. İlk önce yazılı olarak iş vereninize “ paramız ödenmediği takdirde yasal hakkımızı kullanacağız “ şeklinde bir uyarı yazılmalıdır.

Maaşlar Geç Yatıyorsa

İşveren maaşları geç ödüyor ve ya bunu âdet haline getirmişse işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanabiliyor. Hatta bu konuyla ilgili geçen zamanlarda bir işçi, işçi mahkemesine başvurdu ve haklı görüldü. 3 ve 4 günlük gecikmeler hoş görülebilir. Ancak 1 ayı geçen gecikmelerde işçiler mahkemeye başvurarak kıdem tazminatı hakkına sahip olabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.