Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

0 75

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Hakkında

Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle beraber, işin mühendislik, tasarım ve araştırma geliştirme (AR-GE) kısmı için eleman arayışları da artış göstermektedir. Elektrik elektronik mühendisliği bölümü, teknoloji sektörüyle belkide en fazla içli dışlı olan mühendislik alanlarından birisidir. Buna bağlı olarak teknolojik aletlerin olduğu her yerde ihtiyaç duyulan kişilerdir. 

Elektrik elektronik mühendisliği eğitim sürecinde hem elektrik hemde elektroniğe yönelik birçok ders verilmektedir. Bu dersler doğrultusunda kişi kendi seçeceği ve yönelmek istediği alana yoğunlaşmalıdır. Elektrik elektronik mühendisliği kendi içerisinde birçok dalı barındırmaktadır. Bu dallardan başlıca olanlarına örnek olarak;

  • Haberleşme sistemleri
  • Gömülü sistemler
  • Enerji iletim ve dağıtımı
  • Otomasyon

gösterilebilir. Üniversitede alınan eğitim sürecinde ne kadar erken bir dala yönelmeye başlanır ve üzerine projeler, çalışmalar yapılırsa işinde profesyonelleşme imkanı da o oranda artış gösterecektir. İşinde profesyonel olmak da beraberinde rahat iş bulabilme konusunda rahatlık sağlayacaktır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik elektronik mühendisleri diğer mühendislik alanlarına oranla daha çok iş imkânına sahiptir. Özel sektörde maaş skalası tamamen firmaya bağlı olduğu için net bir sayı vermek her ne kadar mümkün olmasada yaklaşık olarak bellidir. TMMOB tarafından 2021 yılı için belirlenen brüt asgari ücret maaşı minimum 5.750 Liradır. Genel ortalama göz önünde bulundurulduğunda elektrik elektronik mühendisliği maaşları şu şekilde seyretmektedir;

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları (Özel Sektör)

Özel sektörde çalışan elektrik elektronik mühendisleri için 2021 yılındaki net maaşlar başlangıçta 4.000 Lira olmaktadır. Başlangıçtan sonraki süreçte kendisini ne kadar iyi geliştirebilirse maaşıda bir o kadar artış gösterecektir.

  • 1 yıl ile 3 yıl arasında tecrübesi olan elektrik elektronik mühendisi ortalama 5.000 Lira kazanmaktadır.
  • 3 yıl ile 5 yıl arasında tecrübesi olan elektrik elektronik mühendisi ortalama 5.500 Lira kazanmaktadır.
  • 5 yıl ile 10 yıl arasında tecrübesi olan elektrik elektronik mühendisi ortalama 6.500 – 7.000 Lira kazanmaktadır
  • 10 yıldan daha fazla tecrübeye sahip elektrik elektronik mühendisi 8.000 Lira ve üzeri kazanmaktadır.

 

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları (Devlet)

Kamuda görevli olan yeni mezun elektrik elektronik mühendisinin maaşı 5.600 Lira civarındadır. İlerleyen süreçte tecrübe ve yıl doldurmasıyla beraber 7.000 Lira’ya kadar yükselmektedir. Fakat daha fazla gelişmesi mümkün değildir. Kamuda güzel maaşla başlanır fakat gelişime çok açık değildir. Bu yüzden kendini geliştirmeye adamış bir elektrik elektronik mühendisinin özel sektörde çalışması, daha fazla kazanç elde etmesini sağlamaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.