Astroloji Ne Demektir?

Astroloji Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

0 42

Nedir Bu Astroloji?

Yaklaşık 4000 yıldır var olan, bizim “yıldız falcılığı” olarak adlandırdığımız astrolojinin asıl anlamı; yıldızların hesabıdır. “Astrologia” kelimesinden ortaya çıkmıştır. Daha genel bir tanımıyla astroloji, gökyüzünde var olan cisimlerin hareketidir. Bu hareketlerin insanların yaşamındaki nedenlerini inceleyen bilim dalıdır diyebilmekteyiz.

Haydi şimdi astrolojiyi daha yakından tanıyalım!

Yıllar geçse de yaratıcılığından ödün vermeyip kendini geliştirmeye devam eden astroloji son zamanlarda insanların daha çok dikkatini çekmeye başlamıştır. Bazı astrologlarımız astroloji çalışmalarında gezegen ve ay ile çalışırlarken, bazıları yıldız ve takımyıldızlarını kullanırlar. Günümüzde birden fazla astroloji türü vardır. Bunlardan biri de Zodyak, diğer adı ile Burçlar Kuşağı’dır. 12 burçtan oluşur.

Zodyak’ı temsil eden şekil ise hayali bir daire ve bu dairenin içindeki güneş, ay ve gezegenlerdir. Bu kümeler sürekli hareket ederler. Sideral Zodyak ve Tropikal Zodyak olmak üzere ikiye ayrılır. Sideral Zodyak genellikle takımyıldızlarını kullanır ve takımyıldızlarını gerçek bir biçimde gösterir. Tropikal Zodyak ise ekinoksları kullanır ve sembolik olarak anılır. Bu yüzden çoğu astrolog, yıldızların sembolleri ile takımyıldızlarını karıştırmamak gerektiğini ifade eder. Bu iki Zodyak’ın arasında farklar olmasına rağmen baktığımızda çoğu zaman birbirine karıştırılırlar.

Bir de doğum haritası olayı var tabii. Nedir bu doğum haritası hemen inceleyelim!

Doğum Haritası Nedir?

Doğduğundan itibaren her insanın kendine özel bir doğum haritası, diğer adıyla yıldız haritası vardır. Çünkü insanın doğduğu tarih, saat ve yere göre çıkarılan haritalar farklılık gösterir. Doğum haritaları astronomik ve matematiksel hesaplamalar ile çıkarılır, güneş ay ve gezegenlerin birbirleri ile olan ilişkisini tespit eder.

Doğum haritası insanın fiziksel görünümü ve karakteristik özelliklerini açıklar. İş imkanlarından, özel hayatından, olmasını istediği durumlardan, kişiyi nelerin beklediğinden bahseder. Ve geleceğe yönelik pek çok bilgiyi verir. Bu sebeple de insanlar başlarına bir şey gelmeden hazırlıklı olabilmektedirler. Çoğu anne çocuğu doğduğu anda onun güçlü noktalarını bilmek ister. Nasıl bir potansiyele sahip olacağını öğrenmek için doğum haritası çıkarttırır. Özel hayatı ile ilgili öngörüleri dinlemek isteyen, gelecekte onu nasıl bir ilişkinin beklediğini bulmak için ilişki haritaları çıkartır. Şu an birlikte olduğu kişi ile ilgili durumları ve ilişkisinin gidişatını kavrayabilmek için de bu haritalara başvurulabilir.

Doğum haritaları genellikle daire şeklinde olur. Eğer haritanın üst kısmına doğru bir yoğunlaşma varsa bu kişinin çok fazla dışa dönük sosyal ve konuşkan biri olduğunu gösterir. Yoğunluk haritanın sol köşesinde olursa bireyin kendi bildiğinden şaşmayan, olayları kendi bakış açısı ile yorumlayan biri olduğunu gösterir. Sağ tarafta yoğunlaşma var ise bu kişinin hayatı ile ilgili kendi başına karar alamaması ve karşısındakinin fikirlerini önemsediğini gösterir. Son olarak doğum haritasının alt kısmına doğru bir yoğunluk varsa bu da bireyin içe dönük bir insan olduğuna iç dünyasının fazlası ile zengin olduğuna işaret eder.

En sevdiğiniz kısım. Evet. Burçlar!

Burcunuzun Elementini Biliyor Musunuz?

Koç, aslan ve yay burçları; ateş

Boğa, başak, oğlak burçları; toprak

İkizler, terazi, kova burçları; hava

Yengeç, akrep ve balık burçları ise su elementindendir.

Ayrıca burçların nitelikleri de vardır.

Terazi, yengeç, koç, oğlak öncü niteliğindedir. Boğa, aslan, akrep, kova sabit nitelikte; ikizler, başak yay ve balık burçları ise değişken nitelikte burçlardır.

Astrolojinin Türleri Nelerdir?

Helenistik Astroloji:

Milattan önce 1. yüzyılda Akdeniz’de ortaya çıkmıştır. Yükselen ifadesini ilk defa kullanan türdür.

Batı Astrolojisi:

Günümüzde en çok kullanılan astroloji türüdür ve Zodyak üzerine kuruludur. Gazete köşelerinde sıkça rastlarız.

Çin Astrolojisi:

Çin takvimine bağlı olduğu için diğer astroloji türlerinden farklıdır. 12 Zodyak hayvan işareti bulunur.

Babil Astrolojisi:

Milattan önce 2. yüzyılda adından anlaşılacağı üzerine Babil’de çıkmıştır. İnsanın yaşamını etkileyen bütün faktörlerin gökten geldiği inancı vardır.

Bunun gibi yazılarımızı okumak istiyorsanız “Genel” kategorimizi takipte kalın! 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.