Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim İle İlgili Her Şey Burada!

0 34

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim dediğimiz şey bireyin kendi bilgi, beceri ve potansiyellerini yeterli bulmayıp daha üst seviyeye taşıyarak kendini geliştirmesidir. Kısacası pozitif çabalar bütünüdür. İnsanın kendini geliştirebilmesi için belirli kurallar vardır. Bunların ilki ve en önemlisi kendini tanıyıp sevmesidir. Bunun dışında motivasyonunun yüksek olması, iletişim becerilerinin güçlü olması gibi birçok kural vardır. Ek olarak eğer birilerinden yardım alarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız kişisel gelişim eğitimlerine katılabilirsiniz. Kişisel gelişim genellikle üç kategoriye ayrılır bunlar: mesleki, kişisel, ve bilgi gelişimidir.

İçimizde, gelişimimize mani olan etmenler mevcuttur. Hemen hemen her insan kişisel gelişmeye açık olduğunu söylese bile geliştirmesi gereken yönlerini göremez. Ya da kabul etmek istemez. “Ben böyleyim, beni böyle kabul edin, değişemem.” ifadelerinde bulunurlar. Birçok insan gelişim veya değişimleri ile sorunlarını kolaylıkla çözebilmek yerine sorunla baş başa kalmayı ister. Fakat değişim istenmeyecek veya korkulacak bir durum değil aksine çok güzel bir başlangıçtır.

Eğer gelişiminizi kendi başınıza yapabileceğinizi düşünmüyorsanız psikoloji eğitimi almış bireylere başvurabilirsiniz. Ama yine de şunu bilmek gerekir ki değişim ancak ve ancak siz istediğinizde gerçekleşir. Başka biri ne kadar tavsiyelerde bulunup size yardımcı olsa bile istemediğiniz sürece değişim gerçekleşemez. Önce değişmesi gereken yönlerinizi bulup bunları kabul etmelisiniz. Sonrasında ise yapmanız gereken tek şey kendinizi gelişimin ve değişimin kollarına bırakmaktır.

Şimdi biraz da çocuklardaki kişisel gelişim nasılmış onu öğrenelim.

Kısaca Çocuklarda Kişisel Gelişim

Doğduğumuz andan yetişkinliğe eriştiğimiz güne dek hayatımızda sürekli bir gelişim ve değişim var olmaktadır. Ünlü filozof Herakleitos’un da dediği gibi, “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Bazı kişisel gelişimler mutluluk ve keyifle olabilirken bazıları ise sancılı bir şekilde olabiliyor. Lakin yine de değişim dediğimiz şey hayatın her evresinde olması herkes için geçerli bir olgudur.

Bazen anne ve babaların çocuklarının gelişimlerine gösterdikleri özen ve sabrı kendilerine göstermediklerini görürüz. Bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Zor hayat mücadelesinin içinde bazen kendilerini unutabiliyorlar. Teknolojinin hızla geliştiği bu çağda çocukların kendini geliştirmesi için sadece okula gitmesi ve orada öğrendiği bilgiler yetmiyor artık. Yeterli olması için okulun yanında çocuklarımızı farklı ilgi alanlarına doğru yönlendirmeliyiz.

Biraz da size ilham verecek bir kişisel gelişim hikayesinden bahsedelim.

Michael Jordan’ın Kişisel Gelişim Hikayesi

LOS ANGELES, CA – 12 Haziran: Chicago Bulls 1991 NBA şampiyonasını kazanırken Michael Jordan annesinden öpücük alıyor.

Çoğumuzun bildiği dünyanın en büyük basketbol yıldızı olan Michael Jordan, lise 2. Sınıf öğrencisiydi. Öğretmeni boyunun kısa olduğunu ve bu işi yapabilecek biri olmadığını söyledi. Michael’ı basketbol takımına almadı. Michael, bunları duyduğunda çok üzülüp eve gelip ağlamaya başladı. Annesi bu halini gördükten sonra yanına gelip ne olduğunu sordu. Michael ağlayarak takıma alınmadığını söyledi. Bunun üzerine annesi ise bu güzel cümleyi kurdu: “Önemli olan, takımın içinde senin ne kadar küçük olduğun değildir; senin içinde ne kadar büyük bir takım olduğudur.” Annesinin bu sözleri Michael için neredeyse bir dönüm noktası olmuştu. Artık takıma ne kadar çok girmek istediğini biliyordu. Durmadan çok çalışarak temposunu yükseltti. Sonraki seçmelerde ise istediği olmuştu ve artık takımdaydı. Takıma girdikten sonra da kendini geliştirmeye devam eden Michael, amatörlük ile başlayan hikayesini profesyonelliğe taşıdı. Şu an belki de sizlerin de hayran olduğu bu isim, dünyada en çok bilinen basketbolculardan biri oldu.

Kısacası insanın kendini geliştirmesi ne kadar zor görünse de imkansız değildir. İstemek yeterlidir. Peki siz kendi kişisel gelişim hikayenizi başlatmaya ne dersiniz?

Bunun gibi birçok yazımız için “Eğitim” kategorimize bir göz atabilirsiniz!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.