Çocuk Nasıl Susturulur?

Ağlayan Çocuklara Karşı Ebeveynler Neler Yapmalı?

0 8

Çocuklar Neden Ağlar?

Bunun birçok sebebi olabilir fakat asıl etken konuşamamaları ve kendilerini ifade edemeyişleridir. Aslında her ağlamanın arkasında psikolojik veya fiziksel bir neden vardır. Mesela istediği bir oyuncağı ya da yiyeceği elde edemediği için ağlıyor olabilir. Ya da yemek yemek istemediği, onunla oyun oynamadığınız için vb. gibi bir sürü farklı farklı nedenler vardır. Fakat şunu da bilmeliyiz ki hiçbir çocuk boşu boşuna ve haksız bir şekilde ağlamaz.

Hadi biraz da ebeveynler ne yapmalı onu konuşalım.

Ebeveynler Bu Durumda Ne Yapmalı?

Bazen çıktığımız tatillerde, yemek yemeye gittiğimiz restoranlarda ağlayan çocuklarımız yüzünden gerilir ve ne yapacağımızı bilemeyiz. Çevreden tepki almamak için bir an önce onları susturmaya çalışırız. Hatta çoğu zaman bunu kızarak yaparız. ‘‘Ben sana ağlamayacaksın demedim mi?’’, ‘’Eve gidince ben sana göstereceğim.’’ gibi ifadelerle çocukları susturmaya çalışmak yanlış bir harekettir. Bu davranışlar ile onları sinirlendirip daha çok ağlamalarına sebep oluruz. Bir de sussun diye çocuklarının bacağına çimdik atan ebeveynler var ki, o davranış başlı başına yanlıştır. İlk öncelik onların neden ağladığını düzgün bir biçimde anlamaktır. ‘’anneciğim/babacığım neden ağladığını bana anlatmak ister misin?’’, ya da  ‘’kızım/oğlum bana ne istediğini ağlamadan söylersen çözüm bulabiliriz.’’ Gibi ifadeler ile durumu anlamaya çalışmak hem çocuğu biraz sakinleştirir hem de istediği şeyi size daha rahat bir biçimde ifade etmesini sağlar. Eğer istediği şey gerçekleşemeyecek bir durum ise karşınıza alıp düzgünce bu isteğinin neden olamayacağını ona anlatmanız gerekir. Mesela çok fazla yiyecek tüketmişse ve hala yemek isteyip ağlıyorsa bunun, onun için sağlıklı olmayacağını, midesinin bulanabileceğini söyleyerek açıklamak gerekir.

İstediği her şeyi yapmanız da çocuğu olumsuz etkileyecektir. Yeter ki ağlamasın, sussun bana yeter şeklinde düşünerek hata yaparsınız.

Hadi çocuklar sussun diye yaptığımız yanlış davranışları konuşalım biraz da…

Nelerin yapılması çocuğu olumsuz etkiler?

Öncelikle gerekli yerlerde çocuğunuza hayır demeyi bilmeniz gerekir. Eğer sırf istediği olsun veya sussun diye her istediğini yaparsak çocuk buna alışır. Bundan sonraki bütün istediği şeylerde bu yöntemi kullanır. Annem/babam ben ağlayınca hemen istediğim şeyi yapıyor diye düşünür. Her ağladığında ona istediği şeyi elde edemeyeceğini öğretmeniz gerekir. Çünkü siz yanındayken her istediğini yapan insanlar olacak ama ilerde büyüdüğünde böyle bir hayatla karşılaşmayacak bu yüzden şimdiden onu, buna alıştırmalısınız.

Konuşmamız gereken diğer bir konunun da telefon vb. olduğunu düşünüyorum. Günümüzde çoğu anne, baba arkadaşlarıyla oturmaya gittiğinde ya da evde iş yaparken çocuk ayakaltında dolaşmasın, ses çıkarmasın düşüncesiyle eline telefon veriyor. Çocuklar saatlerce videolar izliyorlar. Bu küçük yaştaki çocukların gelişimi için pek de sağlıklı bir durum değildir. Asla yapılmamalı da demiyoruz. Arada bir yapılması gerekir tabii ki fakat bunu sürekli hale getirmiş ebeveynler de mevcut.  Onun yerine çocuklara boyama kitapları, resimli masal kitapları ya da öğretici içerikli oyunların alınması gelişimini daha iyi etkileyecek hem de daha çok şey öğretecektir.

Çocuğunuz ile bir mağazaya gideceksiniz diyelim. Ona sürekli giymek istemediği şeyleri denetip, aldırmaya çalışırsanız bundan sıkılacaktır. Onun yerine ‘’hadi beğendiğin bir kıyafeti seç bakalım’’ diyerek serbest bırakırsanız, bu durumda çocuk sıkılmayacak hem de eğlenecektir. Böyle deyince, ‘’ya saçma sapan bir şey almak isterse ne yapacağız?’’ dediğinizi duyar gibiyim. O zaman da çocuğunuzun seçtiği kıyafeti neden alamayacağınızı ona güzel bir şekilde ifade edip farklı bir kıyafet seçmesini istemeniz gerekir. Onların da bizden bağımsız bir birey olduklarını kabul edip, küçük özgürlükler yaratmalıyız.

Bu ve bunun gibi içeriklerimize ulaşabilmek için Eğitim kategorimize bir göz atmak ister misiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.