Banka Neden Hesap Açmaz?

Banka Hesabı Nedir?

0 6

Banka Hesabı Nedir?

Banka hesabı, hayatınızı kolaylaştıran süresiz bir hesaptır. Günümüzde birçok kişi banka hesabı kullanmaktadır. Faturalarımızı ödemek, birikim yapmak vb. işlemlerimiz için banka hesaplarını kullanırız. Birikimlerinizi faizde değerlendirmek istiyorsanız vadeli mevduat hesabı açmanız gerekir. Amacınız sadece bankacılık işlemleri ise de vadesiz mevduat hesabı açmanız gerekmektedir. Yasamız gereğince 10 kişiden fazla personeli olan firmaların, banka hesapları ile maaş ödemesi zorunludur. Banka hesabı açmanız için olması gerekenler: nüfus cüzdanınız ile fotoğrafınız, ikametgah belgeniz, iletişim bilgileriniz, açık adresiniz ve telefon numaranızdır.

Bireysel Banka Hesabı Nedir?

Bireysel banka hesabını, 18 yaş üstü bireyler istediği herhangi bir banka üzerinden açabilmektedir. Bu hesapta kullanıcılar rahatça paralarını yatırıp çekebiliyor. Ayrıca kullanıcılar isterseler farklı hesaplara da para aktarımı yapabiliyor. Bireysel banka hesapları ile ilgili en çok şu merak ediliyor: Hesap açılırken ücret alınıyor mu? Hayır, bankalar açılan veya kullanılmayan hesaplar için hiçbir ücret almıyor. Fakat havale, EFT gibi işlemlerde aldıkları belirli bir komisyon vardır.

Banka hesap türleri nelermiş biraz da onlara bakalım.

Banka Hesap Türleri Nelerdir?

Vadesiz mevduat hesabı: Faiz gerektirmeyen banka hesaplarınızdaki paradır.

Vadeli mevduat hesabı: İstediğiniz an nakit paraya dönüştüremeyeceğiniz, bankadan çekebilmeniz için belirli bir zaman gereken hesaptır.

İhbarlı mevduat hesabı: Haber vererek belirli bir süre sonra çekilmek şartı ile bankada açtırılan hesaptır.

Kırık vadeli mevduat hesabı: Bu hesaplar 1, 3, 6 ve 12 ay şeklinde açılan vadeli hesaplardır.

Fon hesabı: Sahip olduğunuz menkul kıymetten kar payı almanızdır.

Yatırım hesabı: Bu hesap ile müşteriler kira sertifikası, yatırım formu ve hisse senedi gibi ürünlerin alım-satım işlerini gerçekleştirirler.

Altın ve döviz hesapları: Gözde yatırım modellerinden biridir. Yatırımcıların altın birikimi oluşturmaları için açılan hesaptır.

Banka Neden Hesap Açmaz?

Bankanın size hesap açmamasının birden farklı cevabı olabilir. Öncelikle bankaların neden bu isteğinizi reddettiğini size bildirmesi gerekmektedir. Tıpkı kredi kartı veya kredi başvurularında da olduğu gibi bir hesap açmak için başvurduğunuzda, banka önceki bankacılık hesaplarınıza bakacak ve risk analizi yapacaktır. Eğer çok fazla risk varsa sizi reddedebilmektedirler. Peki nedir bu riskler? Kontrol sistemi olarak adlandırdığımız bir sistem mevcuttur. Bu sistem son beş yıl içindeki hesaplarınızı kontrol eder. Dolandırıcılık veya kötüye kullanım gibi durumları tespit ederek bunları raporlar. Bunun dışında eğer bir bankaya ödenmemiş bir borcunuz var ise ya da yüksek riskli bir işi olan herhangi biri ile ilişki içinde olmanız da reddedilmenize neden olabilmektedir.

Tanınmış bir yazar ‘’Bu sistemi daha önce duymamış olmanız muhtemel. Bankanın finansal kayıtlarını sadece bir hesabınız reddedildiğinde öğreniyorsunuz.’’ Diyor. Fakat kontrol sistemi reddedilene kadar beklemenizi gerektirmez. Aynı kredi raporları gibi bireyler, bu sistemin raporunun bir kopyasını web sitelerinden yıllık ve ücretsiz bir biçimde talep edebilirler.

Bu ve bunun gibi birçok içeriğimize ulaşmak için finans kategorimize göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.