E -Devletten Eğitim belgesi Nasıl Alınır?

E -Devlet Nedir?

0 5

E ­–Devlet  Nedir?

E –devlet, türkiye.gov.tr projesi olmakla birlikte, 18 Aralık 2008’de dönemin başbakanı; Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete sunulmuştur. E –devlet, devlet tarafından verilen hizmetlerin daha kolay, etkileyici ve kesintisiz bir şekilde elektronik olarak sunulması anlamına gelmektedir. Üç temel ögesi vardır. Bunlar:  e-vatandaş, e-şirket ve e-kurumdur. E –devlet sistemi ile birçok işlem yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse: askerlik durumunuzu, emeklilik yaşınızı, öğrenci belgenizi sorgulayabiliyorsunuz. Bunların dışında, emekli sandığı, SSK, Bağ-Kur gibi işlemlerinizi güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E –Devletten Eğitim Belgesi Nasıl Alınır?

 

E –devlet, öğretim gördüğünüz kuruma gitmeniz gerekmeden, öğretim belgenize ve durumunuza bakmanızı sağlar. E –devlet sistemi ile öğrenci belgenize bakabilmek için öncelikle kimlik numaranız ile PTT şubelerinden şifre almanız gerekiyor. Daha sonra aldığınız bu şifre ile e –devlet sistemine giriş yapacaksınız. Giriş yaptıktan sonra sayfanın hizmetler kısmına basıp oradan da ‘’kurumlar’’ isimli kutucuğa basmanız gerekiyor. Daha sonra göreceğiniz devlet kurumlarının içerisinden ‘’Milli Eğitim Bakanlığını’’ seçmeniz gerekiyor. Son olarak ise görünen hizmetlerin arasından ‘’Öğrencilik Belgesi Sorgulama’’ kısmına giriyorsunuz. Böylece ad ve soyadınız ile öğrencilik belgeniz görüntülenebiliyor.

E –Devlet İle İlgili En Sık Sorulan 2 Soru

E –devletten HES kodu nasıl alınır?

HES, yani hayat eve sığar kodu ulaşım vb. işlemlerde Covid-19 hastalığından bir risk taşıyıp taşımadığınızı paylaşmaya yarar. E –devlet sisteminin üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-heskodu-uretme-ve-listeleme adresinden ulaşabilirsiniz. HES yazarak sıralı ve boşluk bırakarak kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazarak ‘’2023’’ e SMS atmak gerekir.

E –devlet şifrem başkasının eline geçerse ne olur?

E –devlet şifrenizi hiç kimseye vermemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bilgileriniz çalınabilir ve başınız derde girer. E –devletin şifre güvenliğini sağlamak için birçok yöntemi vardır. Tek yapmanız gereken bunları hesabınızda aktif hale getirmektir. Belirli aralıklar ile şifrenizi değiştirebilirsiniz. Şifre koyarken ise ad-soyad veya 123… gibi şifreler kurmaktan kaçının. Zor, kimsenin kolay kolay tahmin edemeyeceği ve sizin de unutmayacağınız bir şifre koymaya özen göstermelisiniz. Böylece hesabınız kimsenin eline geçemez.

bu ve buna benzer içeriklerimize ulaşabilmek için teknoloji kategorimize göz atmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.