AdSense İçin Nasıl Vergi Ödenir?

Google AdSense Nedir?

0 2

Google AdSense Nedir?

AdSense, kısaca internetten para kazanmanın kısa yolu olarak bilinir. Son yıllarda internet yayıncılığı çok fazla artmıştır. Bu sebeple, Google AdSense üzerinden kazanç sağlayan şirket ve kişilerin sayısı da oldukça artmıştır. Google tarafından sağlanan bir hizmet olan AdSense kullanıcılara para kazanmanın risksiz bir yöntemini sunuyor. Bu uygulama internet sitelerinde ya da YouTube kanallarında, Google reklamlarını paylaşarak gelir elde etme imkanı sunuyor. Bu sebeple Google reklam veren firmaları, reklamları almak isteyen internet siteleri veya YouTube kanalı sahipleri ile buluşturuyor. Televizyon ya da radyo gibi yayın platformlarında olduğu gibi, internet üzerindeki reklamcılık işlemlerinden de belirli miktarlarda kazanç elde edilir. Google AdSense, bu kazançların takip ve analizi gibi işlemlerin yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

AdSense İçin Nasıl Vergi Ödenir?

Birden fazla şirket ve kişi Google AdSense üzerinden kazanç sağlar. Fakat her kazanç birbirinden farklıdır. Bu sistem sürekli belirli bir ücretin sağlandığı veya stabil, dengeli bir sistem değildir. Elde edilen kazancın vergiye tabi tutulabilmesi için bazı şartlar gereklidir. Eğer kişi geçimini Google AdSense üzerinden sağlıyorsa bu durumda AdSense o kazancı vergilendirir. Fakat kişinin geçimini tamamen AdSense sağlamıyorsa yani kazancı sürekli değil ise vergiye tabi tutulmaz. Sürekli olmayan kazançlara ‘’Arızî Kazanç’’ denir.  Bunlar vergi ödemez. Google AdSense kazançları birden çok sayıda vergiye tabi tutulabilir. Bu vergiler kazancın nasıl oluştuğuna göre değişebilmektedir. Eğer geliri elde eden kişi 29 yaşından daha küçük ise ve ilk şirketini şahıs işletmesi olarak kuruyorsa AdSense kazancı üzerinden gelir vergisinden 75.000 TL’ye kadar istisnadan yararlanabilir, yani gelir vergisi ödemez.

Kurumlar Vergisi: bu vergi çeşidi, kurum kazançları üzerinden alınan vergidir. Sermaye şirketleri bir kurum olarak kabul edilir ve kurumlar vergisi  ile mükelleftir. Şahıs şirketleri ise kurumlar vergisi ödemez.

Gelir Vergisi: bu vergi , şahıs şirketlerinin AdSense kazançlarına yansıtılır. Kazancın sürekliliği ve oranı AdSense kazancına göre değişebilir. Gelir vergisinin oranı ise yüzde 15 ve yüzde 30 arasında değişmektedir.

Vergi oranları Ne Kadar?

  • Gelir vergisi için %15 ile %35
  • Kurumlar vergisi için %22 (2020 den sonra %20)
  • KDV için %18

Bu ve bunun gibi birçok içeriğimize ulaşmak için internet kategorimize göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.