Özgüven Nasıl Yükseltilir?

Özgüven Nedir?

0 1

Özgüven Nedir?

Özgüven, bireyin kendisine yönelik iyi, güzel ve olumlu duygular geliştirmesi sonucunda kendini iyi hissetmesidir. Diğer bir tanımı ile Özgüven; yüreklilik, cesaret ve kişinin kendine güvenme duygusu olarak bilinir. Özgüven, belirli koşullara göre değişim göstermektedir. Yüksek veya düşük özgüven şeklinde olumlu ve olumsuz olabilir. Bir bireyin özgüveni benlik kavramı ile ilişkilidir. İnsanlar bu benlik kavramı doğrultusunda davrandıklarında kendilerini yeterli ve güvenli hissederler. Özgüven, iç ve dış özgüven olmak üzere ikiye ayrılır.

İç özgüven: bireyin kendisinden memnun ve barışık olduğu duygu ve düşüncelerdir. İç güvenliği oluşturan unsurlar ise; kendini tanıma, kendini sevme, olumlu düşünme ve belirgin hedefler koyma şeklindedir.

Dış özgüven: bireyin çevresinde kendinden hoşlandığı ve emin olduğuna dair gösterdiği davranışlardır. Dış güveni oluşturan unsurlar ise, duygularını kontrol edebilme ve iletişimdir.

Hadi şimdi özgüvenimiz nasıl yükselirmiş onu konuşalım.

Özgüven Nasıl Yükseltilir?

Öncelikle kendimizi tanımamız ve sevmemiz gerekmektedir. Bunu başaramazsak özgüvenimiz hep eksik kalır. İnsan kendini sevmeden nasıl hayata tutunabilir ki? İş hayatımızda, ilişkilerimizde veya arkadaşlıklarımızda en önemli şeylerden biri özgüvendir. Özgüvensizliğin temeli korkudur. Peki bu korkuyu nasıl aşabiliriz? İlk önce yapmamız gereken şey o korkunun üzerine gitmektir. Mesela yükseklik korkunuz mu var,  Lunaparktaki o güzel oyuncaklara binmekten korkuyor musunuz? İnadına binin (tabii güvenlik önlemleri bulunanlara) sürekli bindiğinizde artık bir korkunuz kalmadığını ve alıştığınızı göreceksiniz. Her şey elbette bir anda değişemez fakat korkmadan, üzerine giderek, emek ve çaba sarf ederek istediğiniz şeylerin üstesinden gelebilirsiniz. Adım adım korkularınızın üzerine gittikçe özgüveniniz artacak ve yapabildiğinizi göreceksiniz. Unutmayın kaybetmekten korkmadığınız zaman kazabilirsiniz. Hadi şimdi kalkın ve bir kağıda korktuğunuz ne varsa yazın. Mesela; birine onu sevdiğini itiraf etmek, toplum karşısında kendini ifade edememek, yüksekten korkmak, sudan korkmak ve daha sayamadığımız nice korkular… Ancak bu korkuları yenebildiğinizde gerçek sizi bulacaksınız. Bu yazımızı çok güzel bir sözle bitirmek istiyorum, ‘’ Hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın.’’

Bu ve bunun gibi birçok içeriğimize ulaşmak için internet kategorimize göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.